Începutul sfârșitului celui mai rapid om din lume

Întrebați o persoană aleatoră pe stradă chiar acum cine este cel mai rapid om din lume și ați obține un răspuns în 90% din timp: USAIN BOLT! La urma urmei, omul se afla de fapt într-o liga proprie de ani de zile, păstrând fiecare concurent în termen de un braț. (Și într-o cursă, care este deja bun imobiliare!)

Bolt, omul numit cu multă afecțiune "Lightning", a captivat mai întâi lumea în Jocurile Olimpice de la Beijing din 2008, când a început să redea cărți de înregistrare la stânga, la dreapta și la mijloc. În cadrul unui eveniment de 100 de metri, a stabilit timpul de înregistrare de la 9.69, depășind cursa de 200 de metri cu un timp de 19.30 secunde. Și apoi, să nu fi mulțumit, a ajutat echipa națională de pista jamaicană în cursa de 4 × 100 metri, urmărind la 37.10 secunde!

Dar, desigur, Bolt se gândea să stabilească trei înregistrări mondiale într-un singur eveniment olimpic nu era suficient. Sa întors și și-a rupt propriul record (9,63 secunde) la evenimentul de 100 de metri și a purtat aur în alte două evenimente de la Londra, patru ani mai târziu.

Și cine va uita vreodată zâmbetul ridicol al lui Bolt în drum spre câștigarea cursei de 100 de metri a Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro în 2016?

Dar, ca toate lucrurile bune, dominația lui Bolt se pare că sa încheiat.

Da, omul a pierdut o cursă în ceea ce ar fi putut fi ultimul său tur de scrutin înainte de a se apela la cursa la Campionatul Mondial de Atletism din 2017 din Londra. "Lightning" s-ar putea să se fi văzut chiar înainte de eveniment, dezvăluind că este pregătit să se retragă la finalul Jocurilor Olimpice din 2016 înainte ca antrenorul să-l convingă altfel.

Bolt sa stabilit pentru un finisaj de bronz în finala de 100 de metri din Londra, în spatele lui Christian Coleman (9,94 secunde) și nemesis Justin Gaitlin (9,92 secunde) din Statele Unite. (Gaitlin a fost implicat într-un scandal PED înainte, dar asta eo poveste pentru o altă zi.) Steaua Jamaican a terminat primul său loc pe locul al treilea la 9,95 secunde.

Dar ar trebui să diminueze moștenirea lui Bolt în vreun fel? Cu greu! El a fost un echipaj care a scos un singur om pe scena mondială fiind un campion mondial de 11 ani și a obținut ceea ce lumea sportului numește "Triple Treat" - câștigând trei medalii de aur consecutive în cadrul Jocurilor Olimpice consecutive în același eveniment. În plus, cariera sa incredibilă la lăsat să câștige patru premii Laureus World Sportsman of the Year, precum și șase titluri IAAF pentru bărbați sportivi ai anului.

În timp ce toate acestea se află în oglinda retrovizoare acum pentru Usain Bolt, cât de repede a fost tipul în vârful lui? Ei bine, a fost în Campionatul Mondial de la Berlin 2009, unde a stabilit recordul mondial pentru linia de 100 de metri. IAFF a pierdut puțin timp în colectarea datelor lui Bolt și sa constatat că viteza maximă depășește viteza de 27,7 mile pe oră sau 44,72 kilometri pe oră! Asta ar putea fi eu când am auzit pe soția mea supărată la celălalt capăt al telefonului, dar glumind deoparte, tipul este o legendă absolută. O legenda este ceea ce este si o legenda care va fi intotdeauna.